Quantity
Price
Total price
1
$0.8580
$0.8580
10
$0.7590
$7.5900
25
$0.7040
$17.6000
100
$0.5830
$58.3000
250
$0.5390
$134.7500
500
$0.4620
$231.0000
1000
$0.3630
$363.0000
2000
$0.3300
$660.0000
6000
$0.3080
$1,848.0000
10000
$0.2970
$2,970.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Monostable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Independent Circuits | 2 |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
