
Quantity
Price
Total price
1
$0.7920
$0.7920
10
$0.6930
$6.9300
25
$0.6490
$16.2250
100
$0.5390
$53.9000
250
$0.4950
$123.7500
500
$0.4180
$209.0000
1000
$0.3410
$341.0000
2500
$0.3080
$770.0000
5000
$0.2860
$1,430.0000
12500
$0.2750
$3,437.5000
25000
$0.2640
$6,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Monostable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Independent Circuits | 2 |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
